Опис проєкту
Діалог, переговори, дебати
зміст посібника
Як навчати проводити діалог, переговори та дебати навчальний посібник для педагогів
на сайт НУШ

Прочитайте 1

Основи дебатування: Як виграти суперечку?

Матеріал підготувала Хітхам Елхіммалі, молода лікарка з Тріполі (Лівія), яка стала чемпіонкою з дебатування та тренеркою у програмі Британської Ради «Молоді арабські голоси».

«Ставте опонент(к)ам конкретні запитання, спрямовані на слабкість аргументів».

Вибудовування логічної аргументації

Перемога в дебатах залежить від трьох речей: логіки, харизми та командної роботи (якщо дебатують команди).

Логіка — один зі стовпів аргументації. Якщо ваш аргумент нелогічний, ви не переконаєте аудиторію. Більше того, опонент(ка) може помітити вашу недосконалу логіку й використати таку слабкість на свою користь.

Слідкуйте за мовою свого тіла

Зачаровуйте. Харизматичні оратори, як правило, привертають і утримують увагу людей. Ті, хто змушує людей слухати, вже наполовину переманили їх на свій бік.

Щоб виглядати впевненіше, потренуйтеся ефективно використовувати мову тіла й жестів. Деяким більше пощастило з природною впевненістю, але це не означає, що ви не можете навчитися бути харизматичнішими.

Тримайте емоції під контролем і зберігайте спокій. Метушню чи агресивну реакцію на претензії опонента/опонентки зазвичай трактують як слабкість чи ще гірше — неповагу. Пам’ятайте, що вас судитимуть не лише за аргументами, а й за поведінкою.

Ставте конкретні запитання про слабкі місця аргументації. Вони допоможуть виявити відсутність доказів, неправдиву інформацію чи вигадані твердження.

Чого краще не робити

Ніколи не переходьте на особистості. Не нападайте на тих, із ким дебатуєте. Зосередьтеся на аргументації чи викладі ситуації. Ваше ставлення визначає, ким ви є: ніколи не ображайте опонентів/опоненток і не називайте їх брехунами, навіть якщо вони справді збрехали.

Перші ніж говорити — підготуйтеся

Для публічних дебатів, де тему оголошують заздалегідь, вам знадобиться принаймні два дні для підготовки. Це мінімальний проміжок часу для пошуку детальної інформації про тему та перевірки всіх фактів. Вам доведеться докласти зусиль, якщо хочеться побудувати надійну доповідь, підкріплену аргументами на основі доказів.

Якщо ви працюєте в команді, проведіть сеанс мозкового штурму, обговоріть логіку, структуру та докази для аргументації, розгляньте потенційні контраргументи й продумайте свою особисту роль у дебатах.

Вивчіть тих, із ким змагаєтеся

На вивчення опонента/опонентки слід витратити близько третини часу підготовки. Це ваші оборонні заходи перед битвою. Замість вивчення незнайомої місцевості ви досліджуєте протилежну точку зору на вашу справу, замість вивчення зброї суперників — аналізуєте їхню тактику: наприклад, переглядаєте відео попередніх дебатів цієї команди.

Можете пошукати інформацію про суперницьку команду в «Google», але корисніше буде переглянути відео, де вони обговорюють, сперечаються чи беруть інтерв’ю. Так ви ліпше зрозумієте, як вони говорять і яку тактику використовують, коли сперечаються. Звертайте увагу на те, як вони відповідають на запитання, як спростовують аргументи та як поводяться серед більшого колективу.

У дебатному турнірі ваш час на підготовку обмежений — як правило, від 15 до 20 хвилин. Найкращий спосіб його використати — швидко перевірити ідеї з іншими членами команди, щоби сформувати найкращу аргументацію.

Спробуйте поставити себе на місце суперників

Поставте себе на місце іншої людини й вивчіть її точку зору. Це допомагає виявити та зрозуміти будь-які слабкі сторони у власній аргументації.

Ви можете погодитися з фундаментальною ідеєю, яка лежить в основі аргументації опонентів, але не погоджуйтеся з їхньою стратегією аргументації.

Слідкуйте за собою під час суперечки вдома

Суперечки під час дебатів кардинально відрізняються від суперечок із друзями та родиною. Під час офіційних дебатів змагальний дух зосереджує вас на повному підриві ідей опонента. Намагайтеся уникати таких жорстких тактик під час суперечок із близькими друзями чи родичами, оскільки це може їм нашкодити.

Навички дебатування стають у пригоді, коли хочеться когось у чомусь переконати, захистити в певній ситуації або просунутися у кар’єрі. Втім, радимо утриматися від перетворення кожної щоденної розмови на суперечку, яку ви намагаєтесь виграти.

«Особисто я утримуюсь від дебатів, коли я вдома. Сенс життя в тому, щоб іти на компроміси, знаходити спільну мову, тому я йду на компроміси з родиною та друзями», — зазначає авторка статті.

Не всі суперечки результативні

Іноді ведення інтелектуальних суперечок може бути плідним, стимулює й допомагає зрозуміти обидві сторони в ситуації.

«Однак сперечатися з людьми, які мають крайню або обмежену точку зору, може бути небезпечно — особливо в Лівії, де я живу», — каже Хітхам. Отже, залежно від людини та її здатності вислуховувати й поважати чужу точку зору ми вирішуємо, вести здорову дискусію чи відмовитися від суперечки, бо вона призвела б лише до втрати часу й принесла би більше шкоди, ніж вигоди.

Встановіть із опонентами основні правила

У командних дебатах вам не потрібно примушувати опонентів приймати правила дебатування, оскільки правила встановлює комітет.

Щоденні суперечки складніші. Ви можете усно домовитися про деякі основні правила — скажімо, про те, що обидві сторони будуть слухати одна одну, поважати одна одну, матимуть однакову кількість часу для представлення своєї думки та право відповісти на аргументи одна одної.

Джерело: How to win an argument

ЗМІСТ
Розроблено в межах проєкту Британської Ради «Школа як осередок соціальної згуртованості та стійкості в громаді» за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні.